W złotych płomieniach liści

Zapoznaj się z legendą


Czas marszu: 5 godz.
Odległość: 20 km
Poziom trudności: średni


Ważne linki:
  Mapa szlaków turystycznych
  Epitafium człowieka, po którego śladach zdążamy
Klon krwawy i żółta lipa

liście, listeczki sypią.

Zrzuca je ptak lecący,

strąca osa niechcący.

...

[czytaj dalej]Wybuchła nam jesień. Żółcią i czerwienią sypiących się z drzew liści, ich szelestem pod stopami, wspaniałymi wschodami
i zachodami słońca, przylatującymi z północy ptakami, które będą spędzać u nas zimę, kołysaniem uschniętych traw, krzątaniem się ludzi i zwierząt gotujących się na nadchodzącą zimę. I szlakami pełnymi turystów.Gdy w Tatrach i Bieszczadach tłumy, tuż obok mamy ciągle nieodkryty i niedoceniony Beskid Niski z Magurskim Parkiem Narodowym. Ta kraina dawnych Łemków, wzgórz i lasów poprzecinanych potokami oraz pięknie oznakowanych szlaków turystycznych zauroczyła nas już dawno. Gdy wędrowaliśmy na Magurę w zimowej scenerii, obiecaliśmy sobie powrócić tu znów w inny czas. I oto jesteśmy.
To, że las wygląda pięknie o każdej porze roku, to oczywistość, ale karpacka buczyna wygląda szczególnie właśnie jesienią.


Gdy stoi w złotych płomieniach liści, które w przebijających się promieniach kończą swój żywot zwarzone pierwszymi przymrozkami, wędrówka leśnymi szlakami jest tym, co przybliża do pełni szczęścia.Z Folusza na wschód wiedzie zielony szlak prowadzący do Mrukowej oraz trasa rowerowa do Świątkowej. Tą leśna drogą, utwardzoną, biegnącą doliną Potasówki, wędrujemy aż na przełęcz i Polanę Świerzowską. U podnóża polany znajdują się źródła rzeczki, a na polanie miejsce na wypoczynek dla strudzonego wędrowca. Tu trafiamy na czerwony szlak, którym ruszamy na zachód w kierunku Magury, od której dzieli nas godzina łatwego marszu. Prowadzą nas również kolorowe wstążki będące oznakowaniem trasy górskiego ultra maratonu, mającego odbyć się dzień później.


Biegacze-tytani, dla których maratoński dystans jest jedynie rozgrzewką, będą tym beskidzkim szlakiem biec z Krynicy aż do Komańczy. Szacunek.

Na szczycie Magury Wątkowskiej spotykamy bratnią duszę – piechura, który doceniając piękno tych terenów, przybył spod Wrocławia, by cieszyć się tutaj samotnością i chłonąć upływający czas, którego nie możemy zatrzymać, ale możemy dobrze wykorzystać.

Choćby wędrując magurskimi szlakami.Po szczegóły odsyłamy do mapy, jednocześnie zachęcając do skorzystania z klawisza F11.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016