Chłoniemy widoki z Góry Liwocz

Zapoznaj się z legendą

Czas marszu: 1 godz.
Odległość: 4 km
Przewyższenie: ok. 80 m
Poziom trudności: bardzo łatwy
Szlak dostępny dla rowerzystów

Ważne linki:
  Liwocz w Wikipedii
  Szlaki turystyczne na Podkarpaciu



Szlak na niedzielny wypad rodzinny, dla miłośników fotografii i przyrody.





Góra Liwocz, to najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, wznoszące się na
562 m n.p.m. położone na terenie miejscowości Brzyska.
Na szczycie znajduje się Sanktuarium Chrystusowego Krzyża wraz z wieżą widokową, która jest naszym celem w tej wędrówce. Do podnóża góry dotrzemy przez Kołaczyce i Brzyska.



Marsz rozpoczynamy z parkingu, tuż przed wjazdem do lasu, a pierwszy etap, to liczące ok. 200 m podejście asfaltową drogą. Jesteśmy na terenie rezerwatu przyrody Liwocz, na polance z krzyżem partyzanckim i skręcamy na zachód drogą leśną, wzdłuż której ustawione są stacje drogi krzyżowej autorstwa nieżyjącego już Arama Chakhbaziana, artysty ormiańskiego pochodzenia, który od 2000 roku mieszkał w okolicach Jasła.




Teren wznosi się lekko, a ostatnie 200 m, to dość stromy odcinek szlaku - i oto widzimy stojącą na szczycie budowlę, cel naszej wędrówki.
Jeszcze tylko drobna opłata, kilkadziesiąt schodów i jesteśmy. Wiatr przyjemnie chłodzi, zaś rozległa panorama jest nagrodą za nasz trud. Przy dużej przejrzystości powietrza, możemy zobaczyć Bieszczady, Tatry czy też Góry Świętokrzyskie, zazwyczaj widoczność sięga ok. 40 km.



Alternatywny szlak, który możemy polecić prowadzi od podnóża liczącego około 37 m wysokości, Krzyża Milenijnego znajdującego się we wsi Ujazd. Szlak ten jest dwukrotnie dłuższy, ale ma swój urok, gdy z każdym metrem otwiera się rozleglejsza panorama zakoli rzeki Wisłoki i miasteczka Kołaczyce.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016