Kiedy 2 miliony lat temu człowiek stanął wyprostowany, zmienił się zdecydowanie jego punkt widzenia. Mógł dostrzec z większej odległości niebezpieczeństwo czające się na sawannie na którą wyruszał polować, mógł pokonać większe terytorium łowieckie, by wieczorem powrócić na bezpieczne drzewa. I tak powstawały pierwsze szlaki wędrówek, z czasem coraz dłuższe i bardziej kręte. Aż przyszedł czas, gdy opanował uprawę prymitywnych zbóż i hodowlę zwierząt, pojawiły się nadwyżki żywności i człowiek przestał być nomadą, zaczął budować osady i miasta – najstarsze ze znanych

Jerycho, ma ok. 10 tysięcy lat.
Ponieważ dostępność dóbr nie była jednakowa, narodził się handel, a z handlem podróże, z podróżami zaś szlaki handlowe. Wiodły one najczęściej dolinami rzek, górskimi przełęczami, od oazy do oazy, od zajazdu do zajazdu, od portu do portu. Ich przebieg był często zazdrośnie strzeżony, mapy stanowiły największą tajemnicę, a przewodnicy stanowili elitę ówczesnych wędrowców. Podróżowanie nigdy nie było w pełni bezpieczne, nawet dziś – gdy zbójcy nie czają się już przy drogach – wyruszając z domu nie jesteśmy pewni szczęśliwego powrotu.
Ale dziś mamy już opisany świat, mamy mapy, nawigację, przewodniki, wspomnienia
z podróży i nie musimy już przemierzać świata na własnych nogach. Nie musimy, ale możemy. Do tego chcemy zachęcić wszystkich, którzy jeszcze nie zakosztowali wolności, jaką dają mapa, kijki i dobre buty. Wędrować można samemu lub z innymi, o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, choć niezaprzeczalnie wędrówka we dwoje,
w wiosenny słoneczny dzień polną drogą, to jest to, co włóczykij lubi najbardziej.

Wędrując możemy trzymać się już istniejących szlaków lub wytyczać swoje własne, to właśnie takimi szlakami chcemy się z Wami podzielić. Ponieważ preferujemy jednodniowe wypady, większość propozycji dotyczy Podkarpacia, wiele zaczyna się lub kończy w Cieszynie, choć są również dłuższe wyprawy dla bardziej wprawionych.

Jeśli więc zechcesz internauto skorzystać z naszych wskazówek, ruszyć naszym szlakiem lub tylko znajdziesz tu inspirację do aktywnego życia – zadanie uznamy za wykonane. Zajrzyj więc.

Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016